O dermatologii słów parę

Dermatologia jest jednym z działów medycyny. Nazwa pochodzi od słowa derma czyli skóra i to najlepiej opisuje czym zajmują się dermatologia. Poza tym lekarze tej specjalizacji wiedzą wszystko o tym jak dbać o włosy i paznokcie oraz o chorobach z nimi związanymi. Każdy z nas od czasu do czasu miewa problemy ze skórą. Zwykle porady lekarza rodzinnego wystarczą. Czasami jednak na poważniejsze problemy poradzić może nam tylko dermatolog. Jego gabinet najwięcej pacjentów odwiedza tuż po wakacjach. Po lecie nasza skóra jest w najgorszym stanie. Słońce wysusza dermę i powoduje, że wygląda ona na starszą o kilka lat.

dermatologia2

Ogromnym problemem są też znamiona barwnikowe. Okazuje się, że niewiele osób pamięta, by pieprzyki w odpowiedni sposób przed słońcem chronić. Narażone na działanie promieni UV znamiona, mogą przekształcić się w potencjalnie niebezpieczne, a nawet być źródłem nowotworu skóry. By uniknąć czerniaka czy innych chorób skóry, powinniśmy przed wyjazdem na urlop, udać się do gabinetu lekarskiego i pokazać specjaliście nasze znamiona. Ten oceni czy należy je usunąć i poradzi w jaki sposób osłaniać je przed słońcem. Dermatolog pomoże zregenerować skórę i włosy po kąpielach słonecznych. Do gabinetów często przychodzą młodzi ludzie w okresie dojrzewania, którzy są zrozpaczeni, bo ich twarz usiana jest pryszczami, a żadne środki nie pomagają. Dermatolog na pewno pomoże rozwiązać te problemy i zapisze odpowiednie leki, a w niektórych przypadkach nawet sterydy. Ostatnio można zauważyć, że więcej osób korzysta z wiedzy i doświadczenia dermatologów, bo też coraz bardziej o wygląd dbamy. Rośnie liczba osób, które uważają, że ładny wygląd ma ogromny wpływ na to jak jesteśmy postrzegani, ale też ułatwi kontakty towarzyskie i niejednokrotnie pomaga w życiu zawodowym. A jedno jest pewne, nikt tak jak dermatolog nie pomoże nam w dbaniu o skórę i nie udzieli tak cennych porad.

dermatologia1

Lekarze dermatolodzy bowiem nie tylko leczą ciężkie choroby, ale coraz częściej udzielają porad dotyczących defektów estetycznych. Skóra jest w końcu naszą najcenniejszą powłoką więc musimy o nią dbać, najlepiej pod okiem specjalisty jakim jest dermatolog.

Autor wpisu: dr Olender – chirurg plastyczny